Biegunka u dziecka – jak ją leczyć?

Biegunka u dziecka to zawsze spore zmartwienie dla jego rodziców. Problemy z dużą ilością oddawanego stolca i związane z biegunką inne dolegliwości potrafią spędzać sen z powiek. W przypadku biegunki u dziecka warto jest skorzystać z szeregu różnych metod leczenia.

Probiotyki w leczeniu biegunki u dziecka

Biegunka u dziecka może być leczona za pomocą specjalnych probiotyków dostępnych w aptece. Te probiotyki zawierają w swoim składzie bakterie kwasu mlekowego, które pozwalają na przywrócenie właściwej flory bakteryjnej w jelitach. Warto pamiętać o tym, że nie należy podawać dzieciom preparatów na biegunkę przeznaczonych dla osób dorosłych (jak np. węgiel w tabletkach). Mogą one bowiem bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Odżywki lecznicze

Leczenie biegunki u dziecka mogą także wspomóc specjalne odżywki lecznicze w formie płynnej lub w formie puddingu. Zawarte w nich składniki odżywcze oraz witaminy ułatwiają odbudowanie flory jelitowej oraz usunięcie z organizmu toksyn. Co niezwykle ważne, dostępne na rynku odżywki lecznicze mają owocowe smaki, dzięki czemu dzieci spożywają je z przyjemnością, w odróżnieniu od lekarstw.

Dostarczenie odpowiedniej ilości płynów

W przypadku wystąpienia biegunki u dziecka, należy pamiętać o tym żeby nie uległo ono odwodnieniu. Należy mu więc dostarczać jak największą ilość płynów nawet wtedy, gdy stawia ono opór. Najlepiej w tej kwestii sprawdzi się zwykła woda, lekka herbata bądź rumianek. 1,5-2 litry płynów w ciągu dnia jest w stanie sprawić, że dziecka nie dosięgnie odwodnienie, które skutkuje koniecznością wizyty w szpitalu.

Właściwa dieta w trakcie biegunki u dziecka

W trakcie biegunki trzeba pamiętać o tym, by zapewnić dziecku właściwą dietę, bogatą w lekkostrawne potrawy. Przede wszystkim należy zrezygnować z mleka i jego przetworów, ponieważ organizm dziecka często nie radzi sobie z trawieniem zawartego w nim białka oraz tłuszczów. Należy również zrezygnować z potraw mięsnych, bogatych w tłuszcze, a wszelkiego rodzaju posiłki podawać w rozdrobnionej formie np. papki lub kleiki. Takie posiłki będą o wiele łatwiej przyswajalne przez układ pokarmowy dziecka w trakcie biegunki. Ciężkostrawne posiłki mogłyby tylko nasilić nieprzyjemne objawy biegunki i opóźnić wyleczenie z niej dziecka.

Biegunka u niemowląt

Przyczyny biegunki u niemowląt są zazwyczaj inne niż w przypadku biegunki u kilkuletnich lub u kilkunastoletnich dzieci, stąd wymagane jest tutaj zgoła inne zachowanie ze strony rodziców. Biegunkę u niemowlaka, w odróżnieniu od biegunki u starszych dzieci, zdecydowanie częściej wywołują bowiem rotawirusy. W takim przypadku stosowanie różnego rodzaju metod leczenia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem może nie skończyć się dla dziecka najlepiej. Lekarz, na podstawie dokładnego badania, dobierze dziecku specjalny płyn nawadniający, a w przypadku gdy biegunka jest bardzo ostra, skieruje dziecko do szpitala, gdzie pod nadzorem personelu medycznego będą mu podawane specjalne kroplówki. Otoczone odpowiednią opieką medyczną dziecko, po kilku dniach powinno dojść do siebie.

Więcej informacji na temat biegunki na stronie http://biegunka.net.pl/

3 replies on “Biegunka u dziecka – jak ją leczyć?”

  1. Adamko pisze:

    Leczenie biegunki to przede wszystkim leczenie objawów. Bo nie można, a wręcz nie powinno się leczyć biegunki! To tak jakby leczyć kichanie, a każdy chyba wie, że to właśnie pozbywanie się z organizmu niepotrzebnych rzeczy. Tak samo jak jest biegunka – byle się nie odwodnić, ale mówiąc kolokwialnie: niech leci!

  2. Agnieszka pisze:

    Ale ile można się pozbywać? Przecież biegunka u dziecka nie może trwać kilka dni bo nie wiem co zrobisz, to i tak w takim czasie dziecko się może odwodnić. Zwłaszcza w przypadku, gdy biegunka jest ostra i dziecko ostro haftuje jeszcze do tego.

  3. Adam pisze:

    Najważniejsze w leczeniu biegunki jest nawodnienie czy też nie dopuszczanie do odwodnienia. Do odwodnienia u dziecka dochodzi w przebiegu biegunki dużo szybciej niż u dorosłego. Jeśli dochodzi do znacznego odwodnienia, dziecko powinno znaleźć się w szpitalu w celu wyrównania zaburzeń wodno-elektrolitowych czyli podania kroplówek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

39 − = 36