Jak leczyć zapalenie płuc?

Pokonanie zapalenia płuc wcale nie jest zadaniem takim prostym, jakby to mogło wydawać się wielu osobom na pierwszy rzut oka. Choroba ma bardzo wiele odmian, a co najgorsze – objawy zapalenia płuc do złudzenia przypominają wiele sezonowych chorób.

Jakie objawy zapalenia płuc powinny nas zaniepokoić?

Jednym z największych problemów związanych z zapaleniem płuc jest to, że choroba ta stosunkowo często rozwija się bez żadnych charakterystycznych objawów, dlatego też jest trudna do rozpoznania nawet przez lekarzy. Przebieg samej choroby zależy głównie od tego, czy jest ona wywołana przez wirusy, czy przez bakterie. W przypadku zapalenia płuc bakteryjnego, choroba rozpoczyna się od nagłego kaszlu i bardzo dużej gorączki, które poprzedzona jest dreszczami na całym ciele. Temperatura ciała jest dość wysoka i może przekroczyć nawet 39°C.

Leczenie zapalenia płuc: http://zapaleniepluc.net.pl/choroba/leczenie-zapalenia-pluc/

Czy przy zapaleniu płuc zawsze występuje kaszel?

W przypadku zapalenia płuc o charakterze bakteryjnym, kaszel pojawia się praktycznie zawsze. Zainfekowana osoba na samym początku choroby powinna mieć bardzo suchy kaszel, który stopniowo przechodzić będzie w wilgotny kaszel. W ostatniej fazie kaszlu może pojawić się również plwocina, która zawierać będzie brunatną domieszkę krwi. Podczas kaszlu i samego oddychania, pacjenci mogą odczuwać dość silne bóle w klatce piersiowej. W przypadku zapalenia płuc na podłożu bakteryjnym, chorzy bardzo często skarżą się również na duszności i płytki oddech. Aby rozpoznać chorobę, najczęściej wykonuje się RTG klatki piersiowej, OB oraz morfologię krwi.

 

Jak pokonać zapalenie płuc

Jeżeli zauważymy objawy zapalenia płuc, to należy jak najszybciej skorzystać z pomocy profesjonalnego lekarza. Leczenie zapalenia płuc trwa od kilku do kilkunastu dni. W przypadku choroby o podłożu bakteryjnym, lekarz przepisuje swoim pacjentom stosowne antybiotyki. Po 2-4 dobach od przyjmowania leków powinna ustąpić nie tylko gorączka, ale również duszności. Kaszel także powinien ustępować.

Pamiętać należy również o tym, że w żadnym przypadku nie można przerywać kuracji antybiotykowej. Jeżeli nawet bardzo dobrze się czujemy, to należy przyjmować antybiotyki zgodnie z zaleceniami lekarzy. Antybiotyki powinny pokonać bakterie w 100% po 2-3 tygodniach.

Główne przyczyny zapalenia płuc

Jeżeli chodzi o najczęstsze przyczyny zapalenia płuc, to są nimi oczywiście bakterie paciorkowca. W przypadku wirusowej odmiany zapalenia płuc, główną przyczyną są z kolei wirusy grypy i mutacje wirusów. W Polsce bardzo dużą popularnością cieszy się również grzybiczne zapalenie płuc, które występuje głównie z powodu wdychania kurzu, albo powietrza, w których znajdują się groźne zarodniki grzybów chorobotwórczych.

Zapalenie płuc bywa również skutkiem powikłań wielu mniej lub bardziej groźnych chorób. W przypadku powyżej opisanej grypy, jest ona wywołana wirusem typu A. Do choroby może dojść również z powodu ospy wietrznej, odry, półpaśca, a nawet zwykłej opryszczki. Na skutek powikłań rozwija się głównie wirusowe zapalenie płuc, a objawy są niemal identyczne, jak przy grypie.

One reply

  1. Patrycja pisze:

    Zapalenie płuc to ciężka choroba szczególnie u dzieci. Kiedy byłam mała często chorowałam na zapalenie płuc i oskrzeli. Kojarzy mi się ten okres z zaszczykami i antybiotykami.. Ciągłe wizyty u lekarzy. To ciężkie przeżycia dla małego dziecka. Cieszmy się, że medycyna idzie do przodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + = 19