Skutki i leczenie miażdżycy

Miażdżyca to schorzenie, które może mieć bardzo poważne skutki dla organizmu. Jeśli osoba, która choruje na miażdżycę nie odwiedzi w porę lekarza i nie podejmie odpowiedniego do stanu zdrowia leczenia, skutki miażdżycy mogą być bardzo poważne.

Miażdżyca objawy ma różne. Najczęściej dochodzi w jej przypadku do pojawienia się dolegliwości w postaci ogólnego osłabienia organizmu, szybkiego męczenia się i duszności. Czasami mogą pojawiać się także charakterystyczne żółte zgrubienia na skórze, świadczące o blokadzie naczyń krwionośnych przez płytki miażdżycowe.

Jak miażdżyca wpływa na funkcjonowanie organizmu?

Miażdżyca to schorzenie polegające na odkładaniu się w naczyniach krwionośnych płytek miażdżycowych składających się m.in z cholesterolu. Osadzenie się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych może prowadzić do ich zwężenia się. W związku z tym pojawiają się trudności w przepływie krwi, która natrafia na przeszkody. Skutkiem miażdżycy jest także przyspieszenie akcji serca, które przez trudności z dostarczaniem krwi do poszczególnych narządów musi pracować na zwiększonych obrotach. Te zwiększone obroty są dla serca bardzo niebezpieczne. Serce rozrasta się, by mogło utrzymywać odpowiednie tempo pracy, co w przypadku braku dostarczenia odpowiedniej ilości utlenionej krwi może prowadzić do jego niedotlenienia, a w konsekwencji do duszności wysiłkowych, zawału serca lub udaru mózgu.

Miażdżyca może mieć także określone skutki dla kończyn dolnych. Jej efektem jest bardzo często niedokrwienie nóg, szczególnie w nocy, gdy nie znajdują się one w ruchu. Skutkiem tego może dojść do martwicy tkanek, prowadzącej do owrzodzeń, a w skrajnych przypadkach nawet do amputacji części lub całej nogi. Bagatelizowanie miażdżycy może mieć w związku z tym bardzo poważne reperkusje. Nie należy w przypadku jej pierwszych objawów zwlekać z odwiedzeniem lekarza.

Czy miażdżycę można skutecznie leczyć?

Jeśli chodzi o takie schorzenie, jak miażdżyca leczenie jest ukierunkowane na łagodzenie objawów i przedłużanie życia osoby chorej przez stosowanie szeregu metod leczenia. Podstawową metodą leczenia jest leczenie środkami farmakologicznymi poprawiającymi przepływ krwi w naczyniach krwionośnych oraz rozszerzających je. Oprócz tego stosuje się również dwa rodzaje zabiegów. Jeden z nich polega na umieszczeniu w tętnicy specjalnego balonika, rozszerzającego naczynie krwionośne, z kolei drugi – na wszczepieniu by-passów czyli naczyń krwionośnych z innych partii ciała, które mają omijać zwężenie powstałe w związku z gromadzeniem się w naczyniu krwionośnym płytki miażdżycowej. W ten sposób możliwe jest znaczne polepszenie stanu zdrowia osoby cierpiącej na tą przypadłość.

Zobacz też: http://zioloczystek.pl/miazdzyca-jak-jej-uniknac/

W leczeniu miażdżycy pomaga odpowiednia dieta uboga w tłuszcze zwierzęce oraz bogata w warzywa i owoce. Oprócz tego pomóc może również regularna aktywność fizyczna w postaci chociażby półgodzinnych spacerów każdego dnia. W ten sposób można złagodzić objawy nie tylko takiego schorzenia, jak miażdżyca aorty, ale także miażdżycy atakującej inne partie ciała.

2 replies on “Skutki i leczenie miażdżycy”

  1. Mały pisze:

    Im więcej złego cholesterolu, tym szybciej pojawi się miażdżyca. To jest bardzo prosta zależność i praktycznie zawsze występująca. Powinni w końcu zrobić jakieś szybkie testy na poziom cholesterolu, coś jak testy ciążowe, to by wiele żyć ludzkich uratowali i nie byłoby kłopotu z tego żadnego. A nawet jakby był, to znacznie mniej śmiertelny niż teraz, bo obecnie wysoki cholesterol powoduje miażdżycę, miażdżyca zawał serca i pozamiatane.

  2. Tola pisze:

    I myślisz, że ludzie by sobie sprawdzali wysokość cholesterolu, jakby to było bardziej dostępne i łatwiejsze? Wręcz przeciwnie. Byłoby całkiem inaczej, czyli tak jak teraz. Dopiero jak miażdżyca zaczyna realnie zagrażać życiu to się łapią za głowę i w te pędy do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 8