Zapalenie oskrzeli jest schorzeniem wirusowym, dlatego wiele osób uważa, że stosowanie antybiotyku w przypadku tego schorzenia nie jest potrzebne. Zdarza się jednak, iż lekarz po usłyszeniu charakterystycznych objawów tej choroby, decyduje o przepisaniu antybiotyków. W jakich przypadkach tak się dzieje i czy rzeczywiście antybiotyk może być niezbędny?
Leczenie zapalenia oskrzeli
Leczenie zapalenia oskrzeli w standardowych przypadkach polega na zmniejszeniu dolegliwości wywołanych przez tę chorobę. Podwyższoną temperaturę zazwyczaj zwalcza się poprzez zastosowaniu specjalnych środków lub innych leków z zawartością substancji z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Kaszel w przypadku zapalenia oskrzeli nie powinien być wstrzymywany, ponieważ to właśnie w zmienionej chorobowo wydzielinie znajduje się najwięcej drobnoustrojów. Wstrzymywanie wydzieliny może spowodować przedłużenie się infekcji, a nawet powikłania doprowadzające nawet do zapalenia płuc. Katar również może występować w początkowym etapie zapalenia oskrzeli. W tym przypadku stosuje się zazwyczaj naturalnie działające środki, takie jak woda morska. Innego rodzaju krople do nosa nie są obecnie zalecane.
Antybiotyk na zapalenie oskrzeli
Antybiotyk na zapalenie oskrzeli w początkowym stadium rzadko bywa przepisywany. Wyjątkiem jest infekcja pojawiająca się u małych dzieci. Również wtedy lekarz powinien wykonać posiew, by potwierdzić konieczność tego typu terapii. Antybiotyk zazwyczaj podawany jest w przypadku bardzo nasilonych objawów, ponieważ wskazuje to na infekcję bakteryjną. Kiedyś antybiotyk był stosowany często w przypadku zapalenia oskrzeli, ponieważ tego typu infekcja u małych dzieci często powodowała błyskawiczny rozwój zapalenia płuc.
Leczenie zapalenia oskrzeli u dorosłych
W przypadku osób dorosłych, antybiotyki na zapalenie oskrzeli przepisywane są rzadziej. Jeśli objawy nie wskazują na infekcję bakteryjną, lekarz zazwyczaj przepisuje leki, które jedynie minimalizują objawy choroby. Konieczne jest zastosowanie się do wskazań lekarza zarówno w zakresie dawkowania leku, jak i porad dotyczących trybu życia. Zwykle niewskazane jest wychodzenie z domu, by nie zarażać schorzeniem innych osób oraz by nie przynieść ze sobą innych drobnoustrojów, które również mogłyby zaatakować osłabiony organizm.
Jeśli lekarz przepisze antybiotyki, należy przyjmować je według podanej instrukcji. Warto pamiętać, że w przypadku wielu środków tego typu konieczne jest przyjmowanie ich na czczo. Niektóre pokarmy, zwłaszcza mleko i nabiał, mogą zmniejszyć przyswajanie leku, co może źle wpłynąć na proces terapii. Z kolei takie pokarmy, jak czosnek lub grejpfrut mogą wzmocnić działanie antybiotyku. Dlatego też najlepiej unikać tego typu produktów zaraz po przyjęciu leku.
Oprócz antybiotyku lekarz zazwyczaj zaleca przyjmowanie odpowiedniego preparatu probiotycznego. Należy przyjmować go na co najmniej godzinę po przyjęciu antybiotyku. Oprócz tego typu środków warto zażywać również naturalne probiotyki, takie jak kiszona kapusta czy kefir. Antybiotyk należy przyjmować tak długo, jak zaleci lekarz, nawet jeśli objawy choroby znikną wcześniej.
Tylko w niektórych przypadkach leczenie zapalenia oskrzeli antybiotykiem jest konieczne. Zazwyczaj wystarczą normalne leki, a antybiotyku w ogóle powinno się unikać w większości przypadków. Zwłaszcza, że one może leczą zapalenie oskrzeli i to szybko, ale na długo wyjaławiają organizm, co powoduje podatność na inne choroby nawet przez kilka tygodni.
Ja w ogóle jestem przeciwnikiem antybiotyków, nie tylko na zapalenie oskrzeli. W każdej chorobie powinno się ich unikać, ale niestety starsi lekarze wciąż je przepisują nagminnie, bo wydaje im się, że antybiotyki to najlepsze leki na zapalenie oskrzeli. Dopiero młodzi z większą rozwagą do tego podchodzą.