Leczenie zapalenia oskrzeli

Zapalenie oskrzeli to ciężkie schorzenie, szczególnie w przypadku, gdy dotyka ono dzieci lub osób starszych. Jego objawy nie tylko utrudniają bowiem normalne funkcjonowanie, ale także mogą stanowić poważne zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia.

Zapalenie oskrzeli bardzo często jest konsekwencją niewyleczenia infekcji dróg oddechowych, ale może także być ono związane z silną ekspozycją na czynniki drażniące drogi oddechowe, a przede wszystkim powietrze, zanieczyszczone różnego rodzaju niebezpiecznymi substancjami (szczególnie mowa jest tutaj o pyłach, oparach niektórych substancji lub o dymie papierosowym).

Na szczęście istnieje szereg metod leczenia zapalenia oskrzeli. Najlepiej jest połączyć ze sobą kilka metod leczenia naraz. W ten sposób można bardzo szybko osiągnąć zamierzone efekty, poprawiając jednocześnie ogólne samopoczucie pacjenta w trakcie leczenia.

Leczenie zapalenia oskrzeli za pomocą środków farmakologicznych

Jeśli chodzi o zapalenie oskrzeli leczenie odbywa się głównie za pomocą środków leczenia farmakologicznego. Jak leczyć zapalenie oskrzeli w ten sposób? Stosuje się tutaj głównie leki wykrztuśne oraz leki rozrzedzające wydzielinę, zalegającą w oskrzelach. Oprócz tego w leczeniu farmakologicznym wykorzystuje się również leki likwidujące pozostałe objawy, a więc leki przeciwgorączkowe, a także specjalne krople do nosa, które mają za zadanie zmniejszenie kataru oraz obrzęku pojawiającego się w okolicach otworów nosowych.

Nawilżanie powietrza oraz oklepywanie klatki piersiowej

Pomocne w przypadku leczenia zapalenia oskrzeli może być nawilżanie powietrza, w którym przebywa osoba cierpiąca na to schorzenie, chociażby przez rozwieszanie mokrych ręczników. Pomóc mogą także w takim przypadku regularne inhalacje z wykorzystaniem roztworu wody i soli fizjologicznej. Niezwykle interesującym, ale jednocześnie wymagającym współpracy ze strony drugiej osoby, sposobem leczenia, jest z kolei oklepywanie klatki piersiowej. Dzięki temu śluz zgromadzony w oskrzelach może się oderwać od ich ścianek, co pozwala na szybsze zlikwidowanie dolegliwości związanych z zapaleniem oskrzeli.

Naturalne środki leczenia zapalenia oskrzeli

W leczeniu zapalenia oskrzeli bardzo pomocne może być stosowanie różnego rodzaju specyfików naturalnych. Wśród nich na szczególne uznanie zasługują: imbir, kurkuma i cebula. Jeśli chodzi o imbir, należy spożywać go w formie naparu trzy razy dziennie. Wystarczy zalać jedną łyżeczkę sproszkowanego imbiru wrzątkiem i poczekać aż się zaparzy. Aby taki napar miał odpowiedni smak, można do niego dodać nieco miodu lub soku z cytryny. Drugi, naturalny środek leczenia, czyli kurkumę, rozpuszcza się w ilości jednej łyżeczki w kubku ciepłego mleka. Podobnie jak w przypadku imbiru, taki napój należy spożywać trzy razy dziennie. Natomiast cebulę, ze względu na jej ostry smak, najlepiej jest spożywać po jej wyciśnięciu, w formie soku. Nie trzeba przy tym spożywać dużych ilości takiego soku, by móc zauważyć efekty terapii. Wystarczy 1 duża łyżka soku z cebuli spożyta rano na czczo.

Czytaj także: Domowe sposoby na inhalacje.

5 replies on “Leczenie zapalenia oskrzeli”

  1. Porwit pisze:

    Najczęściej zapalenie oskrzeli leczy się w różny sposób, także antybiotykami, ale moim zdaniem najlepsze efekty przynosi przede wszystkim inhalacja. W każdym domu powinien być inhalator, który jest prosty w użyciu, ale najtrudniejsze w tym wszystkim jest przekonanie dziecka, że warto robić inhalacje, bo jednak trochę one trwają, a żaden urwis tyle nie wysiedzi.

  2. altana pisze:

    Wszystkim się wydaje, że jak jest zapalenie oskrzeli, to trzeba iść do doświadczonego lekarza. A ja coraz częściej obserwuję, że to właśnie młodzi są bardziej na topie, bo się uczą nowych rzeczy, a nie stawiają na medycynę sprzed 30 lat, Wolę u nich leczyć zapalenie oskrzeli u dziecka niż iść do starszych lekarzy.

  3. Marta pisze:

    Zgadzam się nakłonienie dziecka do inhalacji to nie lada wyczyn. U nas na szczęście udało sie dosyć szybko namówić malucha na inhalacje dzięki fajnemu inhalatorowi – kupiliśmy taki w kształcie pieska, nie dość że świetnie spełnia swoje zadanie to jeszcze ma bardzo przyjazny kształt i jest bezpieczny. My wybraliśmy ten model marki ***. Polecam

  4. Adam pisze:

    Leki wykrztuśne mogą nasilić kaszel jeśli jest on suchy. W takim wypadku stosujemy leki przeciwkaszlowe, wykrztuśne rezerwujemy na kaszel mokry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 51 = 56