Ostre zapalenie oskrzeli to schorzenie dolnych dróg oddechowych, które najczęściej dotyka dzieci. Tego typu infekcja może być również spowodowana powikłaniem po zakażeniu wirusem grypy. W jaki sposób można leczyć tego typu schorzenie i czy istnieją metody zapobiegania?
Objawy ostrego zapalenia oskrzeli
Objawy ostrego zapalenia oskrzeli początkowo może przypominać infekcję górnych dróg oddechowych. Zazwyczaj osoba, u której zaczyna się zapalenie oskrzeli, cierpi na standardowe objawy, takie jak gorączka, kaszel i katar. W przypadku przeziębienia można poprzestać na prostym leczeniu objawowym. W sytuacji, gdy infekcja przeniesie się na oskrzela, najlepiej jest pozostać w domu, ponieważ powikłaniem tej choroby może być zapalenie płuc.
Zapalenie oskrzeli, choć jest zakażeniem wirusowym, często może być połączone z infekcją bakteryjną. Dzieje się tak zazwyczaj na skutek niezbyt właściwej początkowej kuracji. W przypadku zakażenia wirusowego, wydzielina odkrztuszana przez chorego jest biaława lub przezroczysta. W przypadku infekcji bakteryjnej, wydzielina jest żółta lub zielona. Ponadto w sytuacji, gdy doszło do zakażenia bakteryjnego, wydzielina staje się bardzo gęsta i niezwykle trudno ją odkrztuszać. Dlatego też oprócz antybiotyku niezbędne staje się przyjmowanie leków wykrztuśnych, częste picie wody oraz przebywanie w pomieszczeniu, w którym powietrze jest nawilżane.
Leczenie ostrego zapalenia oskrzeli
Leczenie ostrego zapalenia oskrzeli powinno być prowadzone pod kontrolą lekarza. Jeśli natychmiastowego podjęcie terapii nie jest możliwe, warto przyjmować leki przeciwgorączkowe i środki ułatwiające odkrztuszanie. Naturalne środki, które mogą pomóc w przypadku objawów zapalenia oskrzeli, to między innymi czosnek, działający jak naturalny antybiotyk. Samodzielnie wykonany syrop z cebuli i cukru lub miodu działa wykrztuśnie i może być pomocny w przypadku zapalenia oskrzeli. Przeciwgorączkowo działa przede wszystkim kwiat lipy oraz owoc czarnego bzu.
Pomocny może być również korzeń podbiału. Warto pamiętać, by w razie potrzeby przedstawić lekarzowi stosowane wcześniej leki, także te naturalne. Należy również skonsultować dalsze stosowanie terapii za pomocą środków naturalnych, ponieważ mogą one niekiedy wzmacniać lub osłabiać działanie środków zapisanych przez specjalistę.
Przebieg ostrego zapalenia oskrzeli
Ostre zapalenie oskrzeli może trwać nawet dwa tygodnie. Ponadto, po wyzdrowieniu, nadal mogą utrzymywać się niektóre objawy, takie jak suchy kaszel, który jest następstwem podrażnienia błony śluzowej. Ataki suchego kaszlu mogą pojawić się na skutek podrażnienia suchym i zimnym powietrzem. Niewskazane jest także wąchanie mocnych zapachów. Jeśli suchy kaszel przeszkadza w nocnym wypoczynku, konieczne może być zastosowanie środków, które wyciszają odruch kaszlu. Warto przed ich użyciem skorzystać z porady lekarskiej, ponieważ w ich skład wchodzą substancje, które mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami oraz powodujące uzależnienie. Tego typu środków nie można zazwyczaj podawać bardzo małym dzieciom.
By zapobiec wystąpieniu zapalenia oskrzeli, warto wzmacniać naturalną odporność organizmu, a także szczepić się przeciwko grypie, by nie doszło do powikłań w razie zakażenia tą chorobą.
Ostre zapalenie oskrzeli to przede wszystkim dwa tygodnie konkretnego leczenia. Nie ma się co nastawiać, że przejdzie wcześniej, bo nie przejdzie, więc lepiej po prostu dać sobie odpocząć po chorobie (a już na pewno po zapaleniu oskrzeli dać odpocząć dziecku) niż od razu rzucać się w wir codzienności.
To powiedz to lekarzom, bo jeszcze nie widziałem, żeby na zapalenie oskrzeli wypisali dłuższe zwolnienie niż tydzień czasu. Ewentualnie potem idzie się na kontrolę, ale lekarz nie pamięta przecież co to była za choroba, więc tylko kiwa głową, patrzy, że jest ok i można spływać. No i skasuje jeszcze oczywiście za wizytę, o tym nie zapomni.