Spastyczne zapalenie oskrzeli

Spastyczne zapalenie oskrzeli to schorzenie, które najczęściej pojawia się u dzieci. Przewlekłe spastyczne zapalenie oskrzeli zdarza się natomiast równie często u dzieci, jak i dorosłych. W jaki sposób przebiegają objawy spastycznego zapalenia oskrzeli oraz jak wygląda leczenie tej choroby?

U dzieci oskrzela mają zazwyczaj węższe światło, niż u osób dorosłych. To sprawia, że infekcja w tym miejscu może doprowadzić do niedrożności. Wtedy właściwe oddychanie staje się niemożliwe. Początkowe objawy tej choroby zazwyczaj wskazują na przeziębienie, jednak potem symptomy nasilają się. Bywa również, że objawy wskazujące na spastyczne zapalenie oskrzeli pojawiają się bardzo szybko. Do dolegliwości występujących w przypadku tego schorzenia należą między innymi duszności, mocny kaszel, przyspieszony oddech, bladość oraz wydawanie dziwnych dźwięków w czasie wydychania powietrza.

Leczenie spastycznego zapalenia oskrzeli

Leczenie spastycznego zapalenia oskrzeli czasami musi odbywać się w szpitalu. Gdy drogi oddechowe zostają zatkane, konieczne bywa podawanie powietrza wzbogacanego tlenem. Niezbędne jest również rozszerzenie dróg oddechowych – najczęściej robi się to za pomocą środków farmaceutycznych.

W standardowych przypadkach leczenie spastycznego zapalenia oskrzeli może odbywać się w domu. Niezbędne jest przy tym stosowanie się do porad lekarza, zarówno w zakresie dawek i czasu zażywania leków, jak i warunków, w jakich powinna przebywać chora osoba.

Leczenie spastycznego zapalenia oskrzeli może przebiegać inaczej w przypadku, gdy schorzenie jest spowodowane infekcją bakteryjną a nie, jak w większości przypadków, działaniem wirusa. W takiej sytuacji niezbędne jest podanie antybiotyków.

Przyczyny spastycznego zapalenia oskrzeli

W przypadku przewlekłego spastycznego zapalenia oskrzeli, charakterystyczny jest skurcz dróg oddechowych, który może pojawiać się przejściowo lub występować stale. Zazwyczaj powodem takiego stanu jest nałogowe i wieloletnie palenie papierosów lub bycie biernym palaczem. Taka choroba może być również następstwem ekspozycji na inne drażniące substancje. Również osoby z alergią mogą częściej cierpieć na choroby dolnych lub górnych dróg oddechowych.

W przypadku przewlekłego spastycznego zapalenia oskrzeli konieczne bywa stosowanie codziennie leków rozszerzających drogi oddechowe w formie inhalacji. Konieczne może być również stosowanie fizjoterapii – ma ona zazwyczaj na celu ułatwienie usuwania wydzieliny. Temu samemu służą leki rozrzedzające wydzielinę i ułatwiające odkrztuszanie. W przypadku, gdy przewlekłe spastyczne zapalenie oskrzeli spowodowane jest dymem tytoniowym, niezbędne jest rzucenie palenia lub, w przypadku biernych palaczy, unikanie dymu. Wskazane bywają spacery po deszczu, gdy powietrze jest wolne od pyłu.

By uniknąć spastycznego zapalenia oskrzeli, warto wzmacniać odporność organizmu. To istotne działanie, zwłaszcza w sezonie jesiennym i wiosennym, gdy drobnoustroje mają najlepsze warunki do rozwoju. Aby uniknąć tej choroby, warto również nie przebywać zbyt często z osobami, które mają objawy schorzeń dróg oddechowych.

3 replies on “Spastyczne zapalenie oskrzeli”

  1. Werner pisze:

    No i wszystko fajnie i super, ale powiedzcie mi dlaczego w dużej mierze większość lekarzy nigdy nie mówi jaki jest rodzaj zapalenia oskrzeli? Jak się zapytałem lekarza dziecięcego jaki to rodzaj to zrobił wielkie oczy, a jak zapytałem czy przypadkiem nie jest to spastyczne zapalenie oskrzeli to usłyszałem, że nie mam się przejmować. Ale czym? Do teraz tego nie wiem…

  2. Aniela pisze:

    A co się dziwisz? Jak byś się zapytał pięciu losowo wybranych lekarzy jakie są rodzaje zapalenia oskrzeli to myślisz, że ilu by wiedziało, że w ogóle istnieje takie coś jak spastyczne zapalenie oskrzeli? Obstawiam ,że dobrze by było, gdyby to był jeden, maksymalnie dwóch. Taki jest niestety poziom polskich uczelni medycznych, a przez to poziom zdrowia Polaków.

  3. Antonina pisze:

    Ktoś mądry powiedział mi ze wpływ na zapalenie dróg oddechowych mają pasożyty.
    I w moim przypadku to się sprawdziło.
    Przynajmniej raz e roku proponuje dziecko odrobaczyc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

40 + = 47