Dzieci szczególnie narażone są na różnego rodzaju infekcje. Z jednej strony to efekt niedojrzałości ich systemu immunologicznego, a z drugiej znacznie częstszy kontakt z osobami zarażonymi (przedszkole, szkoła). Dodatkowym problemem u dzieci jest bardzo szybki rozwój choroby.
Zapalenie oskrzeli u dzieci
To jedna z najczęstszych chorób, występujących u dzieci, zwłaszcza od jesieni do wiosny. Podobnie jak u dorosłych, główną jej przyczyną jest infekcja wirusowa. Czasami wystarczy 2-3 dni, by zwykłe przeziębienie przeobraziło się w zapalenie oskrzeli.
Zapalenie oskrzeli jest szczególnie niebezpieczne u noworodków i niemowlaków, gdy w ciągu kilku godzin może przerodzić się w zapalenie płuc, zagrażające życiu. Z tego względu każda infekcja u najmłodszych powinna być kontrolowana przez lekarza.
Dlaczego zapalenie oskrzeli jest tak niebezpieczne dla dzieci. Wynika to przede wszystkim z niepełnego rozwoju niektórych organów i funkcji u dzieci. Najczęściej słabym ogniwem jest układ oddychania. Najbardziej na infekcje narażone są górne drogi oddechowe, czyli nos i gardło.
Najczęściej pierwszym objawem infekcji jest katar. Dziecko nie potrafi siąkać, a maluchy przez większość czasu leżą, to niestety sprzyja spływowi wydzieliny śluzowej do oskrzeli i powoduje powstanie stanu zapalnego.
Objawy zapalenia oskrzeli u dzieci
Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia oskrzeli u dzieci jest kaszel. Początkowo jest on suchy, bardzo męczący, dziecko jest rozdrażnione, płacze. Często towarzyszy mu stan podgorączkowy lub gorączka. Suchy kaszel szybko przechodzi w kaszel mokry z obfitą wydzieliną.
Dzieci do 3-4 roku życia nie potrafią samodzielnie usuwać wydzieliny śluzowej, dlatego najważniejszym sposobem zapobiegania zapalenia oskrzeli, a potem jego leczenia, jest udrażnianie nosa i gardła.
Leczenie zapalenia oskrzeli u dzieci
Zapalenie oskrzeli u dziecka wymaga podjęcia równoczesnego działania w kilku kierunkach. Po pierwsze, należy pomóc mu w usuwaniu wydzieliny. Bardzo pomocne będą odsysacze kataru oraz inhalacje z soli fizjologicznej. Te zabiegi przede wszystkim ułatwią dziecku oddychanie i zapobiegną spływaniu wydzieliny śluzowej do płuc.
Pediatra zleci także stosowanie leków (krople i syropy), które rozrzedzą wydzielinę i ułatwią jej usunięcie. Dodatkowo stosuje leki obniżające gorączkę.
Dziecku z zapaleniem oskrzeli trzeba zapewnić jak najlepsze warunki powrotu do zdrowia. Powinno dużo odpoczywać, pomieszczenie powinno być wietrzone i odpowiednio nawilżone. Dziecko powinno dużo pić, a podawane mu posiłki powinny być lekkostrawne i o smaku przyjemnym dla dziecka.
Powikłania zapalenia oskrzeli u dzieci
Ostre zapalenie płuc u dzieci jest bardzo niebezpieczne i nigdy nie należy go lekceważyć, ponieważ może prowadzić do groźnych powikłań. Najczęstszym i najbliższym w czasie jest zapalenie płuc.
Przy częstszym nawrocie infekcji może dojść do przewlekłego zapalenia oskrzeli, astmy, alergii. W wieku dorosłym może to powodować POCHP, rozedmę płuc.
Dodatkową konsekwencją częstych infekcji mogą być trudności w nauce wynikające z częstych absencji w szkole.
Zapalenie oskrzeli u dzieci to praktycznie norma. I nie ma co sobie wyrzucać, że jest to jakiś wielki problem i zaniedbanie z naszej strony, po prostu już tak jest, że dzieci częściej chorują na zapalenie oskrzeli, ale za to jak będą dorosłe, to taka choroba praktycznie nie będzie się im przytrafiać.
Zapalenie oskrzeli u dziecka może przebiegać bardzo gwałtownie, bo często rodzice bardzo późno odkrywają, że to właśnie zapalenie oskrzeli. Tylko, że objawy tej choroby wcale nie są takie, żeby od razu wiedzieć, że to zapalenie oskrzeli jak się jest dzieckiem.