Kiła

Kiła jest chorobą zakaźną przenoszoną przede wszystkim drogą płciową powodowana jest przez bakterię krętka bladego. Podstępny charakter przebiegu tej choroby powoduje, że osoby zarażone nie zauważają symptomów kiły przez długi czas, przez co może ona stanowić zagrożenie dla ich zdrowia. Złożoność zwiastunów tego schorzenia osłabia czujność osoby zainfekowanej, faza rozwoju, w jakiej znajduje się kiła odpowiada za sygnały wysyłane przez organizm, które wcześnie rozpoznane dają większe na wyleczenie.

Przyczyny zachorowania na kiłę

  • Zarażenie kiłą powstaje wskutek bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną poprzez współżycie seksualne, podczas którego osoba zdrowa ma styczność ze zmianami chorobowymi partnera w obrębie jego narządów płciowych.
  • Pocałunek z osobą zarażoną kiłą, u której pojawiły się zmiany chorobowe w gardle.
  • Kiła może być przekazana przez ciężarną matkę swojemu potomstwu, taka ciąża może zakończyć się niepowodzeniem lub urodzeniem dziecka z ciężkimi uszkodzeniami różnych narządów.

Etapy rozwoju kiły

Kiła występuje w dwóch stadiach chorobowych wczesnym i późnym, przy czym wczesna drąży organizm człowieka przez okres dwóch lat, natomiast późna utrzymuje się bardzo długo.

Kiła wczesna – przebieg choroby nie daje dolegliwości bólowych, pojawiają się jedynie niewielkie zmiany w postaci owrzodzenia na częściach intymnych a także w okolicach jamy ustnej. Bez względu na to czy osoba zakażona kiłą zostanie poddana leczeniu czy nie, objawy ustępują, ale kiła rozprzestrzenia się na inne organy ciała. Zmiany w obrębie narządów we wczesnym stadium pojawiają się mniej więcej w ciągu trzech tygodni od zarażenia. Kiła wczesna utajona trwa dwa lata od chwili kontaktu z osobą zarażoną.

Więcej: http://portaldermatologiczny.pl/choroby-weneryczne/objawy-kily-2/

Kiła późna – obejmuje długi okres utajonego zakażenia oraz postać chorobową objawiającą się na wielu organach i układach. Krętki blade po wniknięciu przez skórę czy też błonę śluzową rozpoczynają proces rozprzestrzeniania się i przenikania do układu krwionośnego i chłonnego.

Objawy świadczące o toczącym się procesie chorobowym, którego przyczyną jest kiła

  • Wypryski, plamki, grudki zlokalizowane na stopach i dłoniach – ustępowanie tych objawów nie świadczy o pozbyciu się choroby, lecz przejściu kiły w kolejny etap rozwoju trwający nawet kilka lat. Nagromadzone bakterie prowadzą do zainfekowania różnych organów i szerzenia się kiły na dalszych obszarach organizmu.
  • Owrzodzenie narządów płciowych zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Kobiety w pierwszym okresie rozwoju kiły posiadają objawy zauważalne są na wargach sromowych, szyjce macicy a także w okolicy odbytu i jamy ustnej. Natomiast mężczyźni mogą zauważyć zmiany chorobowe w okolicy penisa, dochodzi także do powiększenia węzłów chłonnych.
  • Późny okres kiły może doprowadzić do zmian w płynie mózgowo – rdzeniowym oraz w obrębie stawów oraz kości
  • Inne objawy chorobowe w II stadium rozwoju to uszkodzenie wątroby, oczu i nerek.

Leczenie kiły

Skuteczne leczenie kiły może odbyć się dopiero po dokonaniu odpowiednich badań, które potwierdzą zachorowanie na tą chorobę, istnieje możliwość potwierdzenia lub zaprzeczenia zaistnieniu kiły wykonując test PCR na kiłę, który szybko ujawnia wynik. Pozytywny wynik testu powinien zmobilizować osobę zakażoną do jak najszybszego udania się do lekarza dermatologa, który wdroży profesjonalne leczenie.

Podejrzewając zakażenie kiłą lepiej najpierw samemu za pomocą testu PCR sprawdzić czy doszło o zarażenia, ponieważ im szybsza diagnoza tym większe powodzenie całkowitego wyleczenia tej przykrej i groźnej choroby.

Ekspert specjalista dermatolog – wenerolog uważa, że test odgrywa dużą rolę w zidentyfikowaniu krętka białego „ Przewaga PCR jest jednoznaczna- czułość i swoistość testu wynosi ponad 99%, a metoda pozwala na wykrycie bardzo małej liczby bakterii- teoretycznie nawet jednej a u pewnej części chorych kiła ma przebieg całkowicie bezobjawowy, co utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy”.

Pozytywny wynik spowoduje że, wenerolog wdroży leczenie za pomocą antybiotyków takich jak na przykład penicylina podawana domięśniowo, takie leczenie trwa około czternastu dni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

27 − = 17