Przewlekłe zapalenie oskrzeli

Przewlekłe zapalenie oskrzeli jest chorobą układu pokarmowego, będącą bardzo często następstwem zapalenia oskrzeli i innych infekcji układu oddechowego. Brak leczenia lub też nieodpowiednie leczenie tego typu schorzeń, może doprowadzić do poważnych trudności w normalnym funkcjonowaniu. Szacuje się, że z przewlekłym zapaleniem oskrzeli ma się do czynienia w przypadku, gdy męczące objawy utrzymują się co najmniej przez 3 miesiące. Nie można tego w żaden sposób lekceważyć i należy wówczas jak najszybciej odwiedzić lekarza, by uniknąć poważnych komplikacji zdrowotnych dla całego organizmu.

Przyczyny przewlekłego zapalenia oskrzeli

Przewlekłe zapalenie oskrzeli to schorzenie, które może mieć kilka przyczyn. Przede wszystkim na tę chorobę zapadają bardzo często osoby, które mają do czynienia ze szkodliwymi warunkami w swoim miejscu pracy. Dotyczy to w szczególności osób, które w swojej pracy muszą wdychać zanieczyszczone powietrze, w tym różnego rodzaju pyły i opary. Oprócz tego, przewlekłe zapalenie oskrzeli bardzo często pojawia się u osób zamieszkujących na silnie zanieczyszczonych terenach (np. w miejscowościach, które są bardzo znane z przemysłu wydobywczego i z przemysłu ciężkiego), u osób, które borykają się z różnego rodzaju wadami rozwojowymi układu oddechowego oraz u tych osób, które przebyły dużą ilość infekcji dróg oddechowych z naciskiem na infekcje obejmujące także zatoki. Stosunkowo często przewlekłe zapalenie oskrzeli jest również oznaką braku dbałości o organizm i stosowania dużej ilości używek w postaci papierosów.

Objawy przewlekłego zapalenia oskrzeli

Głównym objawem przewlekłego zapalenia oskrzeli jest uciążliwy kaszel, który nie ustępuje pomimo prób stosowania różnego rodzaju specyfików, charakteryzujący się jednocześnie tym, że towarzyszy mu przezroczysta wydzielina lub wydzielina o kolorze żółto-zielonym, co świadczy w tym drugim przypadku o obecności ropy.

Oprócz tego, wśród innych objawów, które mogą świadczyć o przewlekłym zapaleniu oskrzeli, wyróżnia się kłopoty z oddychaniem i duszności (także w trakcie spoczynku), szybkie męczenie się i senność oraz zwiększoną częstotliwość występowania infekcji. Te wszystkie objawy powinny skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza, który wybierze najbardziej odpowiednią do przypadku metodę leczenia.

Leczenie przewlekłego zapalenia oskrzeli

Leczenie przewlekłego zapalenia oskrzeli polega przede wszystkim na stosowaniu środków farmakologicznych. W grę wchodzi tutaj korzystanie w terapii z leków wykrztuśnych i z leków rozrzedzających wydzielinę, zalegającą w oskrzelach, co ułatwia oddychanie (jak np.: cholinotyki, beta-2-mimetyki oraz teofilyna). Oprócz tego, w leczeniu przewlekłego zapalenia oskrzeli, można również stosować mechaniczne odsysanie zalegającej w nich wydzieliny oraz techniki rehabilitacji oddechowej w postaci oklepywania lub nauk efektywnego wdychania i wydychania powietrza. Połączenie kilku metod leczenia pozwala na szybką poprawę samopoczucia osoby cierpiącej na przewlekłe zapalenie oskrzeli.

3 replies on “Przewlekłe zapalenie oskrzeli”

  1. chory pisze:

    Przewlekłe zapalenie oskrzeli to przede wszystkim nie jest jedna choroba, ale ciąg zakażeń. Tylko, że dochodzi do nich wewnętrznie, bo zapalenie oskrzeli powtarza się ze względu na to, że nie było do końca doleczone.

  2. domator pisze:

    A czyja to wina? Przecież nie lekarzy, którzy leczą zapalenie oskrzeli, tylko ludzi, którym się wydaje, że są najmądrzejsi na świecie. Pełno jest takich co tylko wyjdą od lekarza i już zaczynają się teksty jacy to oni mądrzy, bo od razu wiedzieli, że to zapalenie oskrzeli i właśnie tacy potem mają przewlekłe. Bo po 3 dniach już niby wielce wyleczeni omnibusy.

  3. Róża pisze:

    Czy osoba chora na przewlekłe zapalenie oskrzeli zaraża?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1