Wirusowe zapalenie oskrzeli

Zapalenie oskrzeli zazwyczaj ma postać wirusową, jednak ta infekcja może przejść również w schorzenie bakteryjne. W jaki sposób może przebiegać leczenie wirusowego zapalenia oskrzeli i czy możliwe jest samodzielna kuracja przeciw tej chorobie?

Wirusowe zapalenie oskrzeli u dzieci

 
Wirusowe zapalenie oskrzeli o wiele ciężej przechodzą dzieci niż osoby dorosłe. Zwłaszcza w przypadku, gdy choroba dotyka noworodka lub niemowlęcia, konieczne jest zasięgnięcie opinii lekarza. Samodzielna kuracja w takim przypadku może doprowadzić do wystąpienia powikłań.

W sytuacji, gdy choroba dotyka osoby dorosłej, możliwe jest wykorzystanie domowych sposobów kuracji. Pamiętać jednak należy, że w przypadku nasilenia objawów, konieczna może być wizyta u lekarza. Porada jest niezbędna, ponieważ w sytuacji, gdy do wirusowego zapalenia płuc dołączy infekcja bakteryjna, niezbędne jest przyjęcie właściwego antybiotyku. Wskazane jest, by lekarz przed przepisaniem odpowiedniego środka, wykonał posiew, który określi, która grupa antybiotyków będzie najbardziej skuteczna w danym przypadku.

Objawy wirusowego zapalenia oskrzeli

Objawy wirusowego zapalenia oskrzeli, zarówno te występujące u dorosłych, jak i u dzieci, przypominają objawy przeziębienia. Zarówno długotrwały kaszel, jak i gorączka, powinny skłonić osobę chorą do wizyty u lekarza. Zapalenie oskrzeli trwa zazwyczaj minimum czternaście dni, w przeciwieństwie do lekkich infekcji górnych dróg oddechowych, które rozwijają się zdecydowanie krócej.

Leczenie wirusowego zapalenia oskrzeli

Leczenie wirusowego zapalenia oskrzeli polega przede wszystkim na zminimalizowaniu objawów. W przeciwieństwie do zwykłego przeziębienia, lepiej jednak zrezygnować z wychodzenia z domu podczas trwania infekcji. Objawy choroby mogą się pogorszyć pod wpływem zimnego powietrza. Ponadto zapalenie oskrzeli może przenieść się na dalsze odcinki dolnych dróg oddechowych, zwłaszcza w przypadku, gdy dojdzie do innych infekcji. Z tego powodu warto również unikać osób, które mają objawy przeziębienia.

Domowe sposoby na wirusowe zapalenie oskrzeli

Do naturalnych metod leczenia zapalenia oskrzeli należą napary ziołowe, inhalacje oraz masaże, które mają na celu ułatwienie odkrztuszania gęstej wydzieliny. W sytuacji, gdy zapalenie oskrzeli przebiega w sposób ostry, konieczne może być leczenie szpitalne. Tam możliwe jest podawanie powietrza wzbogaconego tlenem. Takie przypadki zdarzają się jednak rzadko w przypadku zastosowania prawidłowej terapii. Domowe metody leczenia zapalenia oskrzeli nie wystarczą, gdy wydzielina stanie się bardzo gęsta i zmieni kolor na żółto-zielony.

Wirusy i inne drobnoustroje to nie jedyny możliwy powód zapalenia oskrzeli. Kaszel, który długo się utrzymuje, również powinien być powodem do niepokoju. Taki objaw może być bowiem symptomem przewlekłego zapalenia oskrzeli. Tego typu schorzenie może wystąpić zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Zazwyczaj taki stan jest spowodowany stałą ekspozycją na drażniącą substancję. Może być to zarówno dym papierosowy, jak i alergen. Przewlekłe zapalenie oskrzeli może doprowadzić do rozedmy, dlatego warto szybko reagować w przypadku zauważenia charakterystycznych objawów tego schorzenia.

2 replies on “Wirusowe zapalenie oskrzeli”

  1. Weltros pisze:

    Wirusowe zapalenie oskrzeli jest najczęściej występującym. I co robią lekarze? Oczywiście zapisują w takim przypadku antybiotyk i udają, że się na wszystkim znają. A potem bez sensu się łyka te prochy i człowiek myśli, że właśnie one pomogły, co ma niewiele wspólnego z prawda.

  2. pewny Johan pisze:

    Pewnie, że najczęściej. Ale to nie chodzi tylko o wiedzę lekarzy. Jak widzą zapalenie oskrzeli i podejrzewają, że jest wirusowe, a nie mają pewności bo czasem mieć nie mogą bez dodatkowych badań, to dla własnego spokoju sumienia, ale też dla bezpieczeństwa pacjenta przepisują antybiotyk. Pewnie myślą, że jeden antybiotyk nie zaszkodzi, tylko że potem kolejni myślą tak samo i robi się kłopot.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 17 = 25